Informatyk

Postęp technologiczny i wszechobecność informatyki w życiu codziennym sprawia, że zawód informatyka staje się coraz bardziej popularny. Jak wynika z przeprowadzanych systematycznie sondaży, jest to jeden z najbardziej przyszłościowych zawodów.
Kim jest informatyk i na czym polega jego praca? Jak wygląda jego droga rozwoju zawodowego?

Informatyk to przede wszystkim specjalista od komputerów. Zna się on na sprzęcie komputerowym, na programach oraz systemach operacyjnych, zna języki programowania, a co najważniejsze swą ogromną wiedzę potrafi zastosować w praktyce. Informatyk to również osoba dobrze znająca matematykę, gdyż ta najważniejsza dziedzina nauki jest niezbędna w jego karierze.

Pojęcie informatyk jest dość ogólne. Wielu informatyków specjalizuje się w konkretnych, węższych dziedzinach związanych z cyberświatem. Wśród informatyków spotkać można bowiem specjalistów od programowania, administratorów oraz specjalistów od sieci komputerowych. Niektórzy informatycy zajmują się konfiguracją sprzętu, inni wybierają dla siebie prace związane z tworzeniem stron i serwisów internetowych.

Informatyk musi posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne. Musi być osobą samodzielną i umiejącą podejmować ważne decyzje. Zdolność logicznego myślenia, cierpliwość oraz spostrzegawczość to kolejne cechy, które są w tym zawodzie szczególnie istotne.

Informatyk jest specjalistą od technologii informacyjnej.

Informatyk jest specjalistą od technologii informacyjnej.

Na informatyków czeka wiele ciekawych ofert pracy. Niemal każda firma czy instytucja państwowa zatrudnia informatyków, odpowiedzialnych za prawidłowe działanie sprzętu komputerowego oraz systemów informatycznych. Informatycy często zakładają własną działalność, zajmując się sprzedażą sprzętu komputerowego lub projektowaniem stron internetowych. Wiele ofert pracy w tym zawodzie związanych jest także z administracją sieci komputerowych lub ich analizą, a także z opracowywaniem nowych programów komputerowych. Ci, którzy mają dodatkowo artystyczne zacięcie, często pracują jako graficy komputerowi.

Aby zostać informatykiem nie wystarczy być pasjonatem komputerów i Internetu. Odpowiednie wykształcenie jest w tym zawodzie niezbędne. Najkrótszą drogą do tego zawodu jest ukończenie technikum informatycznego. Tego typu szkoły ponadgimnazjalne chętnie wybierają ci, którzy komputerami interesują się od dziecka. Nauka w technikum pozwala im rozwinąć swe umiejętności oraz poszerzyć wiedzę z poszczególnych dziedzin informatyki. Węższe specjalizacje zdobywa się podczas studiów. Studia informatyczne to modna dziedzina kształcenia i spotkać ją można na wielu uniwersytetach oraz politechnikach.

Wśród najczęściej wybieranych specjalizacji na studiach informatycznych znajdują się m.in.:

  • systemy i sieci komputerowe,
  • informatyka stosowana,
  • inteligentne systemy informacyjne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*