Praca jako informatyk

Zawód informatyk to obecnie jeden z najpopularniejszych zawodów. Rozwój komputeryzacji sprawia, że każda firma, bank czy urząd potrzebuje własnego informatyka. Ponieważ coraz więcej dziedzin życia łączy się z informatyką, absolwenci studiów kształcących w tym kierunku na brak pracy narzekać raczej nie mogą.

Jeśli tylko posiadają odpowiednie przygotowanie teoretyczne i praktyczne – najlepiej potwierdzone dyplomem ukończenia studiów wyższych – mogą liczyć na interesujące oferty pracy.

Wystarczy przejrzeć portale z ogłoszeniami zawierającymi oferty pracy by przekonać się, że informatykom z dobrym przygotowaniem zawodowym bezrobocie nie grozi. Ci, którzy posiadają dodatkowe certyfikaty, mogą czuć się na rynku pracy o wiele pewniej. Im więcej dodatkowych kursów i szkoleń – tym więcej atrakcyjnych ofert związanych z zatrudnieniem.

Informatycy mogą liczyć na interesujące oferty pracy.

Informatycy mogą liczyć na interesujące oferty pracy.

Gdzie może pracować informatyk? W jakich branżach ten zawód jest szczególnie ceniony?

Informatyk może pracować wszędzie tam, gdzie są komputery, czyli praktycznie wszędzie. Skomputeryzowane urzędy, biblioteki oraz banki chętnie zatrudniają specjalistów mogących w każdej chwili rozwiązać problem związany ze sprzętem lub systemem komputerowym. Informatycy są potrzebni przede wszystkim w tych instytucjach, w których do pracy niezbędny jest system mogący sprawnie przetwarzać dużą liczbę informacji. Mogą również liczyć na zatrudnienie jako twórcy stron i serwisów internetowych oraz programiści. Chętnie widziani są w firmach, które zajmują się na szeroką skalę e-biznesem.

Najpopularniejsze oferty pracy są związane z takimi stanowiskami pracy, jak:

  • programista,
  • administrator sieci,
  • oraz specjalista do spraw budowy sieci komputerowych.

Na rynku pracy cenieni są zwłaszcza ci informatycy, którzy wykazują gotowość ciągłego podnoszenia swych kwalifikacji oraz ci, którzy znają przynajmniej jeden język obcy. Cenieni są pracownicy kreatywni i sumiennie wykonujący swe obowiązki.
Praca w urzędzie lub w wielkiej firmie to jednak nie jedyne możliwości zatrudnienia dla informatyków. Mogą oni założyć własną firmę i skoncentrować się w swej działalności na tej dziedzinie, w której czują się najlepiej. Zapotrzebowanie na oprogramowanie lub na profesjonalnych twórców stron internetowych stale wzrasta.

Jak kształtują się zarobki informatyków? Jak w każdej branży są one dość zróżnicowane. Wiele zależy od doświadczenia zawodowego, stażu pracy oraz rodzaju wykonywanych zadań. Szacunkowo początkujący informatyk może zarobić około 2-3 tysięcy złotych. Ci, którzy tworzą i odpowiadają za bardziej skomplikowane programy czy sieci informatyczne mogą oczywiście liczyć na zdecydowanie wyższe zarobki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*