Studia informatyczne

Studia informatyczne to dla wielu przepustka do dalszej kariery zawodowej. Dla tych, którzy chcą pracować w poważnej firmie na stanowisku informatyka, dyplom potwierdzający ukończenie wyższej uczelni staje się warunkiem niezbędnym.

Technologia i rozwój informatyki sprawiają, że niemal każda dziedzina życia we współczesnym świecie jest w mniejszym lub większym stopniu powiązana z informatyką. Informatyka staje się zatem jedną z najważniejszych dziedzin nauki, a co za tym idzie – wzrasta zapotrzebowanie w dobrze przygotowanych do pracy informatyków. Perspektywa znalezienia zatrudnienia i godziwego zarobku sprawia, że wielu młodych ludzi wiąże swą przyszłość z informatyką – najdynamiczniej rozwijającą się dziedziną wiedzy.

Informatykę można studiować zarówno na uniwersytetach, politechnikach, jak i w niepublicznych uczelniach wyższych.

Informatykę można studiować zarówno na uniwersytetach, politechnikach, jak i w niepublicznych uczelniach wyższych.

Studia mogą być prowadzone w systemie dziennym lub zaocznym. Są to studia dwustopniowe: licencjackie, po których uzyskuje się tytuł inżyniera oraz studia magisterskie. Różne uczelnie oferują studentom różne specjalizacje.

Do tych najpopularniejszych należą:

  • systemy informatyczne,
  • inżynieria oprogramowania,
  • gospodarka elektroniczna,
  • oraz technologie przetwarzania danych.

Studia informatyczne to przede wszystkim możliwość zdobycia wiedzy teoretycznej oraz praktycznej. Matematyka odgrywa tu kluczową rolę – jest ona bardzo ważnym przedmiotem na studiach informatycznych. Umiejętność zastosowania matematyki oraz zrozumienie jej języka jest niezbędne do sprawnego posługiwania się technikami przetwarzania informacji. Ważna jest również nauka języków obcych, a w szczególności języka angielskiego. Informatyk często musi zaglądać do książek oraz czasopism wydanych właśnie w tym języku.

W trakcie studiów trzeba zmierzyć się z podstawowymi przedmiotami, do których należą m.in. analiza matematyczna, fizyka, matematyka oraz nauki techniczne. Ważne są również przedmioty kierunkowe, takie jak algorytmy, architektura systemów komputerowych, podstawy programowania, języki programowania, grafika komputerowa czy też bazy danych i sztuczna inteligencja.
Czy warto studiować informatykę?

Jeśli ktoś zna się na komputerach i chce w przyszłości tą wiedzą zarabiać na życie. Dobry informatyk, lubiący swą pracę z pewnością znajdzie dla siebie interesujące i dobrze płatne zajęcie. Wielkie firmy szukają dobrze przygotowanych do zawodu informatyków, zwłaszcza tych, którzy potrafią stworzyć odpowiednie dla firmy oprogramowanie. Absolwenci studiów informatycznych mogą również założyć własną firmę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*